Desktop Menu

Mobile Menu

A Coeducational, College Preparatory School for Ages 3 Through Grade 12

The other one

Create a new Password

Please enter your username and create a new password.

Meet the Coaches

SEARCH

Kate Applequist

Kate Applequist

Administrative Assistant to Athletics and P.E.
Gregg Bennis

Gregg Bennis

Baseball Program Directory and Upper School Proctor
Kwinten Brown

Kwinten Brown

Wrestling Program Director and Property Grounds Manager, Eighth Grade Advisor
Crystal Carrizales

Crystal Carrizales

Head Athletic Trainer & Equipment Manager
Jane DeGrenier

Jane DeGrenier

Girls Field Hockey Program Director and Physical Education Teacher, Sports Fellowship Coordinator
Chase Franklin

Chase Franklin

Long Term Substitute, Track and Basketball Coach, Sixth Grade Advisor
John Franklin

John Franklin

Girls Basketball Program Director and Middle School Physical Education Teacher, Sixth Grade Advisor
Dena Geier

Dena Geier

Lower School Physical Education Teacher
Dan Gill

Dan Gill

Director of Athletics
Emily Gill

Emily Gill

Assistant Athletic Trainer & Equipment Manager
Laura Gomez

Laura Gomez

Volleyball Program Director and Middle School Physical Education Teacher, Sixth Grade Advisor
Evan Hadrick

Evan Hadrick

Cross Country & Track Program Director and Physical Education Department Chair, Middle School Physical Education Teacher, Fifth Grade Advisor
Corey Henderson

Corey Henderson

Admission Outreach Coordinator and Boys Basketball Program Director, Campfire Program Director
Wendy Howe

Wendy Howe

Lower School Physical Education Teacher
Jana Jeffrey

Jana Jeffrey

Pre-Kindergarten Teacher and Girls Soccer Program Director
Adam Jones

Adam Jones

Middle School Learning Specialist and Crew Program Director
Maggie Koch

Maggie Koch

Girls Lacrosse Program Director
Jason Marshall

Jason Marshall

Boys Tennis Program Director
Lesly-Loudmar Mathurin

Lesly-Loudmar Mathurin

Associate Athletic Trainer
Phil McCarthy

Phil McCarthy

Upper School History Teacher and Boys Soccer Program Director, Eleventh and Twelfth Grade Advisor
Phil Mosley

Phil Mosley

Director of Sports Performance
Jenny Pannell

Jenny Pannell

Lower School Physical Education Teacher
Hollie Read

Hollie Read

Lower School Physical Education Teacher
Jim Roney

Jim Roney

Middle School Physical Education Teacher, Seventh Grade Advisor
Julie Schiller

Julie Schiller

Girls Tennis Program Director
Mike Schneider

Mike Schneider

Softball Program Director, Director of Summer Programs, Ninth and Tenth Grade Advisor
Megan Schroeder '09

Megan Schroeder '09

Assistant Director of Admission and Cheerleading Program Director
Jay Sothoron

Jay Sothoron

Interim Middle School Athletic Coordinator and Boys Lacrosse Program Director, Eighth Grade Advisor
David Tollison

David Tollison

Associate Director of Athletics and Golf Program Director, Sixth Grade Advisor
Paris Townsend

Paris Townsend

Long Term Substitute
Richard  Williams

Richard Williams

Upper School Science Teacher and Football Program Director, Ninth and Tenth Grade Advisor